А.Грін "Червоні вітрила" Презентація презентація до уроку з літератури (6 клас) на тему. Презентація на тему "Алі вітрила" А

Розділи: Література

Цілі:

1) створити умови для формування у підлітків інтересу до читання творів Гріна, для пробудження “дару уяви”, для народження питань про сенс життя та роль мрії у становленні людини та письменника;

  • навчати аналізу тексту, інтерпретації тексту;
  • допомогти виявленню почуття, яке виникає після прочитання; показати особистісне сприйняття тексту;

2) розвивати творчі здібності учнів; використовувати теоретико – літературні поняття, формувати вміння мислити, робити самостійно висновки;

3) виховувати моральні аспекти: любов до ближнього, добра і краси, цілеспрямованість, волю, мужність, твердість духу, шляхетність, порозуміння, віру у мрію, любов.

  1. Гріноведи;
  2. Ассоль;
  3. Грей;

Обладнання:

Повість - феєрія “Червоні вітрила” А. Гріна, словник С.І. , суперобкладинка до феєрії, музичне тло, словник (на дошці), кросворд “Історія кохання” (інд.з), оркестр під керівництвом Поля Маріа, рецензія на феєрію (інд.з); критична література (гринознавці, молоді дослідники).

Епіграфи:

Майбутнє, до якого ми
прагнемо, народжується з
непереможної людської властивості
- вміння мріяти та любити.
(К.Паустовський)

У людині закладено
вічна, що підносить
його потреба любити.
(Анатолій Франс)

Хід уроку

I. Оргмомент. Перевірка вчителем готовності до уроку.

ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку.

ІІІ. Слово вчителя. Минулого уроку ми познайомилися з біографією А.С.Грина. Говорили про його життєвий і творчий шлях, про задум твору та його незвичайний жанр - феєрію. Вдома ви прочитали текст “Червоні вітрила”. Мені хотілося б, щоб ви сьогодні поділилися своїми враженнями від прочитаних сторінок феєрії “Червоні вітрила”.

IV. Розмова за текстом (з усім класом).

Про кого та про що ви прочитали? (Про Ассоль і Грея, про взаємини юнака та дівчини).

Що вас здивувало і що вам особливо сподобалося у феєрії? (Особливо сподобалося те, як красиво і піднесено описується перше кохання Ассоль і Грея, чистота їх почуттів, без удавання. Любов описана тут як світле, ніжне, найпрекрасніше почуття).

Що мрія Ассоль збулася, вона щаслива, вона дочекалася свого принца, як і передбачив їй збирач пісень та легенд Егль. Щастя юних героїв мене дуже схвилювало. Принц приплив на білому кораблі за своєю принцесою і ощасливив її. Учні діляться своїми враженнями.

V. Переказ близький до тексту наступних епізодів:

Зустрічі юних героїв

Епізод, коли Грей одягає їй обручку на мізинець.

Артур Грей закуповує тканину для червоних вітрил.

VI. Розмова за текстом. Зачитайте слова, окремі вирази, які вам сподобалися:

- "Прекрасна невідомість" (каже Егль про Ассоль)

- "Дивне художнє полотно" (матрос Летика)

У ній дві дівчини, дві Ассоль; одна – дочка матроса, ремісника, інша – живий вірш

У неї багата уява, - каже кутнику Пилипу, "кошик зацвіте"

Щастя сиділо в ній пухнастим кошеням, (коли побачила обручку на своїй руці) (метафора)

Палуба була, як небесний сад (порівняння)

Море спало, обведене горизонтом золотою ниткою (метафора)

Кожна риса Ассоль була виразно легка і чиста, як політ ластівки (порівняння). Вона розмовляла з деревами, жучками, у цьому її незвичайність.

А Грей сподобався?

- (Так. Він теж дуже романтичний, мрійливий. Він народився із живою душею)

Висновок Він про щось мріяв, і вона мріяла. Обидва жили у світі мрій, фантазій, снів.

У світі яких мрій живе Ассоль?

А Грей? Вони обидва романтики щодо свого відношення до життя, за своїм світовідчуттям. Різні за своїм походженням, кожен має свій світ фантазій.

Давайте їх уявимо. Які їхні портрети, думки, почуття, вчинки, мрії?

VII. Робота з учнями у групах.

Перша група: Ассоль

Друга група: Грей

Третя група: гринознавці (юні дослідники)

I група розповідає про Ассоль (3 портретні характеристики: очима Егля (1гл.); очима батька (гл.1 стор.152) (4гл.стр.187. очима автора).

VIII. Прийом. Усне словесне малювання.

Давайте уявімо уявний портрет Ассоль.

Якою б ви її намалювали?

(Яка сидить на березі моря і уважно вдивляється в далечінь, чи не з'явиться там білий корабель з червоними вітрилами. Очі дуже сумні і одночасно променисті, іскряться, у них надія на швидку зустріч зі своїм принцем, коханим, зі своїм капітаном).

А подивіться, будь ласка, на дошку. До вашої уваги представлені малюнки хлопців. Ассоль, за їхнім уявленням, ось така. (Звучать коментарі до малюнків. Кожен із хлопців пояснює свій малюнок).

Вам сподобалися малюнки? (Так).

Висновок. Отже, Ассоль мрійлива, романтична, живе у світі своїх мрій і фантазій, чекає на свого коханого, коли він припливає до неї на кораблі з червоними вітрилами і відвезе її в своє казкове царство.

ІХ. Вивчення фінальної сцени.

Як ви вважаєте, яким елементом сюжету можна вважати їхню зустріч? (Кульмінацією)

А розв'язкою? (Кінець феєрії, коли Циммер (музикант) сидить на кормі з віолончеллю і думає про щастя...).

А зав'язка де? (Коли Грей надягає кільце на палець Ассоль).

А де почало мрії Ассоль? (Коли вона у 8 років йшла лісом і побачила струмок, вирішила свою іграшку - яхточку з червоними вітрилами пустити поплавати. Вже тоді вона уявила, що це білий корабель з червоними вітрилами і навіть розмовляла з капітаном, звідки він, і що він везе. І також простягала руки до корабля, як і під час зустрічі з Греєм.)

А після того, як Егль розповів їй казку про принца, це зерно її могутньої мрії він ще більше зміцнив (заронив).

Х. Повідомлення про Грея.

А Грей? Яким ви його уявляєте? (Він дуже "сильно любив море, а любов не любить педантів". Під впливом цього піднесеного почуття він був дуже щасливий "між небом і землею". Для нього це був рай, а вона чекала дива, і він подарує це диво).

На погляд, Грей є центральним героєм у феєрії, т.к. з ним письменник - романтик пов'язує рішення головної ідеї книги, яка полягає в словах про "нехитру істину": "Вона в тому, щоб робити так звані дива своїми руками". В образі Грея ми бачимо цілком земну людину, а не казкову. У ньому добре розвинене духовне начало. Грея змалку позбавили товариства однолітків, т.к. його мама вважала, що спілкування з дітьми прислуги замку вплине на нього. Таким чином, Грей жив у своєму світі, один на задвірках замку, на пустирі серед бур'яну та квітів.

Висновок. Ці екзотичні місця розвивали уяву хлопчика, розкутували його думку. Він благородно вчинив по відношенню до Бетсі (служниці).

Як ви вважаєте, що зумовило його долю? (Я думаю, зустріч із картиною в бібліотеці. Ймовірно, з одним із полотен Івана Айвазовського “Буря” або “Дев'ятий вал”, або “Бурне море” та ін. Зустріч із картиною невідомого художника визначила його долю, впустила зерно його могутньої мрії. Він неодноразово ходив у бібліотеку, читав книги про моря і мандри океанами, уявляв себе капітаном, і мрія його збулася. (І, взагалі, він здійснив дві мрії:

1. Мрію Ассоль, відвіз її на кораблі до свого казкового царства, до свого раю;

2. Став капітаном, чого прагнув. Підібрав гарну музику. Адже це найкращий акомпанемент для люблячих сердець).

Що ще можна додати про Грея?

(За 5 років плавань по морях і океанах Артур Грей виріс і змужнів, що помітно позначилося і на його зовнішньому вигляді. Від несміливого невмілого юнги нічого не залишилося, крім "дивної душі, що летить".

Перед нами загартований, багатодосвідчений, що бачив види моряк, став широким кісткою і міцний м'язами, блідість замінив темною засмагою. Зміни у зовнішності Грея добре відбивають зміни у його характері, способі мислення).

Чим відрізняється Грей від Ассоль?

(Ми вже сказали, що обидва мрійливі, романтичні. Але Грей - людина вчинків, вона діє, вона активно бореться за своє щастя, домагається її руки. Перед нами вольова, мужня людина, що пройшла велику трудову школу, що подолала чималі труднощі у усвідомленні морських знань , що знає ціну слову та справі, впевнений у своїх рішеннях та вчинках).

Висновок. Зустріч з Ассоль допомогла йому глибше пізнати життя. Рішення взяти за дружину Ассоль приходить як природний рух душі, без натяжок і випадковостей.

ХІ. Прийом: усне словесне малювання.

Давайте намалюємо уявний портрет.

Я б намалював його темноволосим з короткою стрижкою, міцного телеоскладання, середнього зросту, широкоплечим, з розумним, уважним, люблячим поглядом, вольовим підборіддям.

А ось портрет Грея на дошці (малюнки)

Прокоментуйте їх. (Захист малюнків)

А як ви зрозуміли, що то романтичний герой?

(У ньому дух свободи, пориву, він чоловік, лицар, він діє активно, досягає своєї мети, він дуже цілеспрямований. Такі герої характерні для письменників – романтиків. Це людина – борець, що вміє протиставити себе ворожій йому атмосфері).

ІІІ група

ХІІ. Повідомлення грінознавців.

А що приготували нам грінознавці, наші юні дослідники? Вони працювали із додатковою літературою, критикою. Вони мають полярні думки. (Учні зачитують свої матеріали, роблять узагальнення.)

Виступи юних дослідників – гринознавців. Вони застосовували додатковий матеріал. Ось різні точки зору відомих критиків, які допоможуть нашим юним дослідникам побачити головне та зробити узагальнення.

Н. Кобзєв “…З появою Ассоль на сторінках твору помітно змінюється стиль оповідання. Він хіба що знаходить ліричність, задушевність, особливого роду теплоту. Інформативність опису змінюється наростаючою картинністю. Особливою поетичністю відрізняється вже перший портрет Ассоль (у феєрії їх шість). Це імпресивний портрет, т.к. передається у помітно емоційному сприйнятті Егля. Опис сповнений безмежного ліризму і ніжності: "кожна риса Ассоль була виразна легка і чиста, як політ ластівки", а ім'я її "так однотонно, музично, як свист стріли або шум морської раковини". Поняття “імпресіон” у перекладі з французької “враження”. Невипадково враження від споглядання зовнішності Ассоль відкрило Еглю головне у її духовному змісті. “Мижне очікування прекрасної, блаженної долі…” відкрило і підштовхнуло до міфотворчості, налаштувало на створення романтичної казки про морську далечінь, де одного разу блисне під сонцем червоне вітрило, про принца, який побачить уві сні Ассоль і приїде за нею, щоб “назавжди” своє царство”, “в блискучу країну, де сходить сонце”. Так було кинуто насіння великої мрії на благодатний ґрунт душі Ассоль. Казка виявилася пророчим пророцтвом.

У цьому моменті необхідно ще раз звернути увагу на те, як у Гріна романтичне та реалістичне тісно зближуються та переплітаються. Для письменника ці явища в атмосфері людського буття нерозривні, взаємопроникні та взаємообумовлені. Одне є продовженням іншого та навпаки. Одне немає без іншого. І в цьому немає нічого дивного. Так Грін наполегливо і послідовно готує свідомість читача, до того що чудове не є випадкове, а цілком закономірне явище в реальному людському житті.

В. Харчев звертає увагу нас, читачів, на “словесний портрет” Ассоль, який позбавлений точних реалістичних подробиць, але риси несуть відбиток “особливої ​​духовності, спрямованості чуда, зануреності у світ мрії. "Проблема співвідношення романтичного і реалістичного розкривається при аналізі зустрічі Ассоль і Грея як закономірного виконання передбачення, живої мрії, в якій "так тісно сплетені доля, воля і властивість характерів". Принцип зображення духовного через реальне втілився у “своєрідному реалістичному романтизмі”. "Рай", тобто. щастя, досягнуто у фіналі не тільки в союзі Грея та Ассоль. Вийти з темряви бездуховного існування – така можливість закладена у кожній людині. Автор переконує нас, що якщо праця буде одухотворена мрією, вона стане творчістю. "Червоні вітрила" як символ мрії і віри в її виконання стали знаком XX століття, який так пристрасно прагнув щастя, мрії, кращого в людині. Радісне, світло, трепетно ​​і святкове кохання перетворює мрію на реальність, чудо зустрічі, сповненої надії, заслуженого щастя. Виявляється, казки, феєрії, вірші, мрії, герої, прекрасні долі народжуються із самого життя, складної, повної праці, подолання, терпіння, незаслужених образ, випробувань.

"Пурпурний дим" - відплата, перемога та надія на можливість подолати бездуховність у людях, змити сірий колір з Каперни, відкрити в кожному паросток доброти, звільнити душевне життя людини від заздрощів, злості, жорстокості. Адже ідеал Гріна настільки ж романтичний, як і реалістичний: “сплавити в одне ціле всі скарби життя, зберегти недоторканним найтонший візерунок кожного окремого щастя.

К. Паустовський “Світ, у якому живуть герої Гріна, може бути нереальним лише людині жебраку духом. Той, хто відчув легке запаморочення від першого ж ковтка солоного та теплого повітря морських узбереж, відразу відчує справжність грінівського пейзажу, широке дихання грінівських країн”.

Н. Вержбицький “Як втішно бачити, що останніми роками ми дедалі більше звикаємо бачити у добрі не абстрактну “категорію”, а цілком матеріальний, відчутний і відчутний інструктаж життя. Ось тут нам і допомагає все створене Олександром Степановичем Грін, тому що тон писав серцем, що горить незатихаючою любов'ю до людей, вірив у мрію, мав колосальну уяву. З так званих моральних якостей, які я мав можливість відзначити у Гріна, мене найбільше приваблювали: доброта, вроджена та природна делікатність і те, що ми розуміємо під словом порядність – душевна чистота. Мене завжди вражало, що в обстановці тодішнього загального озлоблення, темряви і тупості все ж таки не огрубіла душа цієї людини. Більше того, він весь час зберігав у ній і накопичував чудовий дар любові до добра та краси. Ось це було воістину чудо, яке, не боячись перебільшення, можна назвати верхом духовної мужності та самовладання”.

В. Рождественський “Далеко не всім юним його читачам відомо, яке нелегке, а часом гірке життя дісталося на частку цій людині, яка вміла давати іншим стільки радості, віри у свої творчі сили, вчив істинному благородству почуттів та здатності мріяти, бо він сам був дуже мрійливим та романтичним”.

М. Слонімський “Твори Гріна часом набагато ближче до казки, ніж до традиційної літератури. І форма казки особливо вдалася Грін в "Червоних вітрилах". У цій феєрії є оптимізм, позбавлена ​​містицизму віра у можливість щастя землі, віра у те, що щастя може бути організоване розумом, серцем, волею людини, його працею”.

Л. Борисов “Упертість, воля, незнищенна любов до свого твору, віра у необхідність те, що ти робиш, - усе це разом допомогло Грину не втратити й у недоторканності зберегти свій лад мови. Потрібно було бути дуже талановитою людиною, щоб зберегти в собі те, що дорого нам сьогодні у незвичайній, рідкісній спадщині А. Гріна”.

Н. Матвєєва “Світ Гріна – це світ, де хлюпають сині хвилі, цвітуть олеандри і відбуваються всякі чудеса. Чистота серця – це основа основ для Гріна. І вже тільки потім – у синіх морях, а не те – не бувати їм такими синіми. Почуття честі, обов'язку, людської гідності все це у Гріна на першому місці. Мрія, кохання, щастя, праця – ось основа людського життя”.

Вчитель. Отже, незвичайні долі, незвичайні обставини, незвичайна мова твору та жанр незвичайний! (феєрія)

ХІІІ. Індивідуальне завдання. Що це за жанр феєрія?

Феєрія - (фр.від fee -фея, чарівниця, (два словники: С.Ожегов та Горбачевич)

Давайте запишемо у зошит. Феєрія - (фр.від fee-фея, чарівниця)

1) жанр спектаклів, у яких зазвичай зображуються фантастичні чи незвичайні події, застосовуються різні постановочні ефекти, сценічні трюки, перетворення та широко використовуються світлове та звукове оформлення; як особливий театральний жанр феєрія виникла у Франції XVII столітті; набула поширення в Росії у другій половині XIX ст, видовищністю та винахідливістю відрізнялися феєрії режисера М.В. Лентовського;

2) циркова вистава, іноді сюжетна, з використанням різних трюків.

Індивідуальне завдання №2.

Хто герої у нашій феєрії? Як ми про них дізнаємось?

XIV. Розмова про мову твору.

Яка мова твору? Які образотворчі – виразні засоби використовує Грін, описуючи наших юних героїв?

(порівняння, епітети, метафору).

Порівняння зустрічаються частіше: "тепле, як щока, повітря пахнуло морем," "гребінь валу нагадував крила гігантського птаха", "лунав шум ніби довгих обвалів", "і його мова стала короткою і точною, як удар чайки в струмінь води," "її пристрасний шепіт був звучний, як повне биття серця," "як масло, вилите в розрив хвиль, що скачає, упокорює їх сказ" та ін.

Метафора зустрічається рідше.

"Пурпурний дим" - це звучить як відплата, перемога та надія на можливість подолати бездуховність у людях, змити сірий колір з Каперни, відкрити у кожному паросток доброти, звільнити душевне життя людини від заздрощів, злості, жорстокості.

XV. Розмова. Чому символом першого кохання є ця феєрія “Червоні вітрила”?

(Бо тут показані сильні романтичні почуття, їх мрії, їх загальна спрямованість у світ мрій та мрій).

(вітрило як атрибут фортуни (долі), ну а в кольорі алом (теплому тоні) укладено тепле, ніжне, найсвятіше почуття на землі - це любов.

Чим закінчується феєрія?

XVI. Висновок. Вчитель (Запис у зошит)

Для нас, людей ХХІ-го століття, “Яскраво-червоні вітрила” - уособлення не лише високої, чистої та ніжної любові, а й символ здійснення всіх надій, мрій про великі та благородні справи в ім'я світлих ідеалів людства, тобто. такої мрії, яка волає до активної дії, до боротьби за своє існування.

Відкривати грані людського духу, осягати їх, щоб приносити щастя людям - у цьому пафос всієї творчості романтика Гріна і феєрії “Червоні вітрила”.

Для нього найголовніше - зробити людину щасливою. Найбільша нагорода для людини – принести щастя іншій людині (як зробив Грей для Ассоль)

Хлопці, а як розумієте слово щастя? Це ваше домашнє завдання. Напишіть найкращий рецепт щастя.

Для вас, хлопці, чим стала феєрія? (Відкриття романтичного світу моря, свободи, відваги, мрії, кохання, щастя.)

XVII. Підсумок уроку. Тож чому навчив нас письменник? Які моральні питання він ставить перед нами? Чому вчить?

Бути добрими, не озлоблятися, мужніми, робити благородні вчинки, не вимагаючи нічого натомість, боротися з несправедливістю. Автор допомагає юним читачам дорослішати морально, готує їх до самостійного життя. Він не гасить у серці читачів вогник надії, віри в людей, чудеса, мрію, любов.

Феєрія закінчується на оптимістичній ноті, герої не зраджують своєї мрії, вони вірять у щастя. Ця книга вчить молодих людей бути справжніми лицарями, справжніми чоловіками.

Творче завдання (індивід)

  1. Захист малюнків.

А.С.Грін. Феєрія «Червоні вітрила»

Секрет людського щастя


Ціль уроку


  • Віссаріон Саянов

Він жив серед нас, цей казкар дивний, Той, що створив країну, де на берег туманний, З уславлених бригів біжать зорею Високі люди з обманною усмішкою, З очима, як відблиск морів у січні, З великою злістю, з могутнім коханням, З солоною, як море, що бунтує кров'ю, З одвічної, як сонце, мрією про добро.


  • Олександр Грін – письменник сонячний і, незважаючи на важку долю, щасливий, бо через усі його твори переможно проходить глибока та світла віра в людину, у добрі початки людської душі, віра в кохання, дружбу, вірність та здійсненність мрії… І кожен, хто прочитав його, стає чимось багатшим і чистішим.

В. Кетлінська


Ім'я при народженні:

Олександр Степанович Гриневський

Дата народження:

Місце народження:

Слобідської, Вятської губернії

Дата смерті:

Місце смерті:

Старий Крим

Рід діяльності:

російський письменник, прозаїк


Романтика А.Гріна

  • Зображує життя як воно є і яким воно має бути
  • Створює неймовірний світ, сповнений привабливих подій, що збуджує в людях бажання різноманітного життя
  • Особливий герой за особливих обставин, його вміння любити
  • Поетизує море
  • Віра у мрію
  • Доля – вияв вищої волі та водночас слідство вчинків людини

море

свобода

мрія

любов, кохання



З історії створення твору

  • Мріями про «сліпучий випадок і радість» сповнені всі розповіді Гріна, але найбільше – його повість «Червоні вітрила». Цю чарівну і казкову книгу Грін обмірковував і почав писати в Петрограді в 1920 році, коли після висипу він блукав обмерзлим містом і шукав щоночі нового ночівлі у випадкових, напівзнайомих людей. «Яскраво-червоні вітрила» - твір, що стверджує силу людського духу, просвічений любов'ю до життя і вірою в те, що людина здатна творити чудеса.

Історія створення

Перші нотатки, що стосуються «Червоних вітрил», Олександр Грін почав робити у 1916 році. У чернетках до роману «Та, що біжить хвилями» (1925) автор так описав першу появу задуму повісті:

У мене є «Червоні вітрила» - повість про капітана та дівчинку. Я дізнався, як це відбувалося, зовсім випадково: я зупинився біля вітрини з іграшками і побачив човник із гострим вітрилом із білого шовку. Ця іграшка мені щось сказала, але я не знав - що, Тоді я прикинув, чи не скаже більше вітрило червоного, а краще того - червоного кольору, тому що в алом є яскраве тріумфування. Радість означає знання, чому радієш. І ось, розгортаючи з цього, беручи хвилі і корабель з яскраво-червоними вітрилами, я побачив мету його буття.

Попередня робота над «Червоними вітрилами» була закінчена на початку грудня 1920 року. Надалі автор неодноразово вносив до рукопису правки. Білового автографа повісті не збереглося.

Розділ « Грей» була надрукована в газеті « Вечірній телеграф», №1 від 8 травня 1922 року. Цілком, у вигляді окремої книги, феєрія була опублікована у 1923 році. Письменник присвятив її своїй другій дружині Ніні (« Ніні Миколаївні Грін підносить та присвячує Автор. ПБГ, 23 листопада 1922»). Повість включалася до всіх зборів творів письменника.


  • До якого роду літератури відноситься твір А.Гріна «Червоні вітрила»?
  • Які жанри цього роду літератури Вам відомі?
  • Прочитай повільно слово «феєрія» ... За звучанням слова, за іноземним коренем ти можеш припустити, які особливості жанру феєрії?

Феєрія


Робота з літературознавчими термінами

  • Феєрія(франц. feerie, від fee - фея, чарівниця),

1) Жанр театральних вистав, у яких для фантастичних сцен застосовуються постановочні ефекти. Виник у Італії 17 в.

2) Циркове уявлення з використанням різних ефектів.

3) Чарівне, казкове видовище.

  • Символ- Слово « символ » походить від грецького слова symbolon, що означає «умовну мову».

Символ – предмет чи слово, що умовно виражає суть будь-якого явища.

Символ містить у собі якусь таємницю, натяк, що дозволяє лише здогадуватися у тому, що мають на увазі, що хотів сказати автор.


"Червоні вітрила"

  • I Пророцтво
  • II - Грей
  • III – Світанок
  • IV – Напередодні
  • V – Бойові приготування
  • VI - Ассоль залишається одна
  • VII – Червоний «Секрет»

Ідея

«Людина у пориві на щастя

здатний сам творити чудеса»

К.Паустовський










Робота з текстом

  • Аналіз епізоду «Асоль після зустрічі з чарівником»

Відповіді на запитання:

  • Як відреагував Лонгрен на розповідь дочки про передбачення чарівника?
  • Про що говорили рибалки, почувши про прогноз Егля?
  • Який фінал першого розділу?
  • Чи повірила Ассоль пророцтвам Егля?
  • Який художній прийом використовує автор, показуючи героїню та натовп мешканців рибальського селища?










Грінландія - країна чудес, про яку мріяв Олександр Грін. Він мріяв про прекрасних людей і гармонійні взаємини.

Допоможемо ж здійснитися мрії Олександра Гріна!


Сінквейн

Далека, приваблива.

Сподіватися, вірити, чекати.

Заповітні мрії справджуються.


Сінквейн

Яскраві, загадкові.

Манять, радують, наближаються.

Треба вірити у дива.


Висновки з дослідження:

  • віра в мрію допомогла Ассоль і Грею пережити жорстокі обставини реального життя;
  • людина радіє, коли мрія збувається; автору повісті вдалося передати тріумфування почуттів героїв за допомогою жанру «феєрія»;
  • мріяти не шкідливо, а просто необхідно, тоді жорстока реальність життя буде подолана;


Ціль уроку

Підтвердити гіпотезу - романтична мрія допомагає людині долати жорстоку реальність життя.


Ціль уроку

Підтвердити гіпотезу - романтична мрія допомагає людині долати жорстоку реальність життя.

Гіпотеза доведена


Любіть,

мрійте,

Шепеленко Тетяна Анатоліївна,

вчитель російської мови та літератури

Персональний сайт: www.shepelenko.ucoz.ru

Муніципальний казенний освітній заклад

Рамонська середня загальноосвітня школа №2

Рамонського муніципального району

Воронезькій області

Олександр Грін «Червоні вітрила».

Жанр твору

Феєрія - 1) уявлення казкового змісту, що відрізняється пишністю постановки та сценічними ефектами; 2) чарівна, казкова дія.

Поговоримо про прочитане

Які почуття викликає у вас ця книга? Про що цей твір?

Хто є улюбленими героями Гріна у феєрії «Червоні вітрила» та чому?

Проілюструйте свою відповідь прикладами тексту.

Питання для обговорення

Як описані у творі жителі Каперни? Яким є ставлення автора до них?

Питання для обговорення

У чому, на вашу думку, щастя Ассоль?

Питання для обговорення

Знайдіть у тексті опис героїні. Якими художньо-виразними засобами користується автор?

Питання для обговорення

Що спільного в долях Грея та Ассоль? Чому ми можемо назвати їх родинними душами?

Питання для обговорення

Яке значення надається у творі мотиву передчуття, ознаки, долі?

Питання для обговорення

У чому сенс фіналу повісті?

Питання для обговорення

Чому Грін назвав свій твір «Червоні вітрила»? Що втілює цей образ-символ?

Питання для обговорення

Чому корабель Грея називається "Секрет"?

Вирішуємо читацькі завдання

Як матрос Лонгрен почав робити іграшки?

Вирішуємо читацькі завдання

Хто спричинив страждання Лонгрена? Як Лонгрен помстився кривднику своєї сім'ї? Як ця помста позначилася на ньому і Ассоль?

Вирішуємо читацькі завдання

Розкажіть про дитинство Ассоль. Що довелося їй випробувати у дитинстві?

Вирішуємо читацькі завдання

Перекажіть зустріч Ассоль з Еглем. Чиїми іменами клянеться Егль? Що означала ця клятва?

Вирішуємо читацькі завдання

Чим закінчується перша частина «Червоних вітрил» і чому вона так називається?

Домашнє завдання

1. Відповісти на запитання: Як переплітаються у творі реальна дійсність та чарівна казка.

3. стор. 98 – 99, завдання № 2 – 5 (робочий зошит)

Олександр Грін «Червоні вітрила».

Вирішуємо читацькі завдання

Розкажіть про дитинство Артура Грея. Що спільного між його життям та життям бідної дочки матроса Лонгрена?

Вирішуємо читацькі завдання

Намагайтеся відтворити картину, яку Грей побачив у бібліотеці і яка змінила його життя.

Вирішуємо читацькі завдання

Як сформувався характер Грею? Якою людиною він став?

Вирішуємо читацькі завдання

Що дізнається Грей про Ассоль? Про неї розповідають різне, але яких висновків приходить сам Грей?

Заповни таблицю

Заповніть таблицю, використовуючи цитати з тексту про головних героїв повісті-феєрії за планом:

1. Імена героїв, їх значення.

2. Дитинство героїв (народження, сім'я, виховання).

3. Дорослість героїв (їх інтереси, рід діяльності, «уроки життя»).

4. Портретні характеристики героїв (зовнішність та внутрішній світ).

5. Мрії героїв.

6. Сприйняття героїв іншими персонажами (як характеризують героїв оточуючі люди).

Вирішуємо читацькі завдання

Як Грей та Ассоль знайшли один одного? Чому автор пише, що їхня зустріч була «неминучою»?

Намалюйте словесний уявний портрет Грея як романтичного героя. Якими особливостями характеризується романтичний герой?

Міркуємо про повісті

У романтичному герої втілений дух свободи, пориву, він дуже цілеспрямований, людина дії, борець, що вміє протистояти ворожій атмосфері. Цю силу добре знав і відчував Грін.

Багато творів Гріна про кохання закінчуються фразою: "Вони жили довго і щасливо і померли в один день".

«Яскраво-червоні вітрила» – це добра книга, яка дає вірні орієнтири на все подальше життя.

Міркуємо про повісті

Повість допомагає читачам повірити у свою мрію, залишає у душі романтичний відсвіт.

Грін приваблює наївною вірою в чудеса, у казку, спрямованістю його мрії у прекрасне далеко.

У найкращих героях Гріна немає нічого надлюдського. Це звичайні люди – матроси, кутники, бідні музиканти. Але письменник піднімає їх на романтичний п'єдестал, бо вони вміють «одною ногою… стояти на землі, іншою на небі»,звертаючи мрії на дійсність.

Чи любите ви мріяти?

Чи потрібно сучасній людині мріяти?

Якою може бути справжня мрія?

Чому нам хочеться вірити у казку, у диво?

Чи потрібно розвивати у собі вміння мріяти?

Чи може сама людина повірити в казку, диво у своєму житті, долі чи хтось їй має допомогти зробити це?

Домашнє завдання

1. Написати невеликий твір-роздум «Роль і значення мрії у житті».

Творче завдання

Зробити малюнки до повісті «Червоні вітрила»

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18. http://uchebana5.ru/images/1959/3916222/c62a55d.png

19. http://www.playcast.ru/uploads/2016/10/22/20270539.jpg

20. http://s3.thingpic.com/images/PT/fRC2ZfUWTECsT4nj6zLVFNHn.jpeg

21. https://img-fotki.yandex.ru/get/137468/226393642.2d4/0_1ca047_33b90913_XXL.jpg

Використані ресурси:

1. https://pxhst.co/avaxhome/06/eb/0024eb06.jpeg

2. http://c2.mggcdn.net/68/104739991/8.jpg

3. http://c2.mggcdn.net/68/104739041/11.jpg

4. https://kak2z.ru/my_img/img/2017/06/03/6e520.jpg

5. http://rdb.vladikavkaz.org/wp-content/uploads/2018/02/1421098977_alye-parusa.avi_001700840.jpg

6. https://deti.mail.ru/fotomail/mail/sher.kler/_deti/i-851.jpg

7. https://my-hit.org/storage/514476_1920x1080x500.jpg

8. http://uchebana5.ru/images/1959/3916222/c62a55d.png

9. http://keeno.tv/upload/iblock/3bd/3bdcd3f2fe2f4be01925dcd99d58dc48.jpg

10. https://love-psy.ru/wp-content/uploads/2018/01/image7-72.jpeg

11. http://m.kino-teatr.ru/acter/album/739/135592.jpg

12. https://pimg.mycdn.me/getImage?disableStub=true&type=VIDEO_S_720&url=http%3A%2F%2Fi.mycdn.me%2Fimage%3Fid%3D815629758415%26t%3D50%26plc%cd elPTVq-CzhN0pURlaMWe8g

13. http://www.knigograd.com.ua/images/detailed/product_detailed_image_247522_49641.jpg

14. https://lavkababuin.com/components/com_virtuemart/shop_image/product/66d890e4c9abaae2c36847a780358e5a.jpg

15. http://filmiki.arjlover.net/ap/alye.parusa.avi/alye.parusa.avi.image3.jpg

16. http://www.stihi.ru/pics/2011/05/15/7205.jpg

17. http://kinodisk.com/shots/2437_06.jpg

18. http://uchebana5.ru/images/1959/3916222/c62a55d.png

19. https://kak2z.ru/my_img/img/2017/06/03/e9dbd.jpg

20. http://caoinform.ru/wp-content/uploads/sites/38/2016/02/alyie-parusa.jpg

Олександр Грін "ЧЕРВОНІ ВІТРИЛА"


  • Олександр Гріневський, відомий під псевдонімом Олександр Грін, народився 23 серпня 1880 року в повітовому містечку Вятської губернії під назвою Слобідської.
  • З 1906 Грін починає займатися літературою. Свій перший твір "Заслуга рядового Пантелєєва" він опублікував, підписавшись "А.С.Г.". У розповіді описувалися заворушення, що відбувалися армії.

  • Першим оповіданням Олександра Гріна, який дійшов читачів, став твір «В Італію». Воно було опубліковано у «Біржових відомостях».
  • 1908 року Грін випустив збірку оповідань «Шапка-невидимка».
  • У 1919 році письменник потрапляє до армійських лав як зв'язківця, проте незабаром його вражає тиф. Після одужання Олександру виділяють кімнату в Петербурзі, і в його житті настає тихий період, протягом якого з-під його пера виходять знамениті «Червоні вітрила». Цей твір він присвятив своїй дружині Ніні Мироновій, з нею познайомився у 1918 році. Через три роки вони стали чоловіком та дружиною та провели разом одинадцять щасливих років.


Характеристика героїв

ЛОНГРЕН

  • Лонгрен – вдівець. Дружина Лонгрена вмирає, коли він перебуває у плаванні. Ассоль у цей час лише 3 місяці.
  • Кидає морську службу, щоби виховувати дочку Ассоль.
  • Лонґрен робить іграшки-моделі, щоб прогодувати сім'ю.
  • Малотовариська, замкнена людина.
  • Дочка Ассоль стає сенсом усієї його життя.

  • Ассоль живе у приморському селі Каперна разом із батьком.
  • Допомагає батькові майструвати та продавати іграшки.
  • "Дівчинка росла без подруг".
  • "...все, що вона бачила, чим жила, що було навколо, ставало мереживом таємниць у образі повсякденності..."
  • Ассоль дивиться на навколишній світ, як на таємницю. Вона шукає у простих речах глибокий сенс.
  • "...Коли Ассоль виповнилося вісім років, батько вивчив її читати та писати..."

Ассоль- Чарівна, гарненька дівчина


  • «…народився із живою душею»
  • Грей ріс допитливою дитиною. Він любив вивчати навколишній світ.

  • Грей народився у багатій сім'ї та виріс у справжньому замку.
  • Батько Грея – важлива державна людина.
  • Мати Грея дуже любила сина і балувала його.
  • Грей ріс неслухняним, химерним хлопчиком.
  • У дитинстві Грей читав книжки.
  • Грей виріс у повній свободі. Він завжди робив те, що хотів.

  • "...в його думаючих очах відбився блиск..."
  • "... Грей йшов до мети зі стиснутими зубами і зблідлим обличчям. Він виносив неспокійну працю з рішучою напругою волі, відчуваючи, що йому стає все легше і легше в міру того, як суворий корабель вламувався в його організм, а невміння замінювалося звичкою. ..»
  • Грей стає капітаном власного корабля "Секрет":

  • «...я зрозумів одну нехитру істину. Вона в тому, щоби робити так звані чудеса своїми руками. Коли для людини головне – отримувати найдорожчий п'ятак, легко дати цей п'ятак, але коли душа таїть зерно полум'яної рослини – дива, зроби йому це диво, якщо ти в змозі. Нова душа буде в нього і нова у тебе...» (Грей)

  • Тема: А.А. Грін. Феєрія «Червоні вітрила».
  • Компетенція: читацька, комунікативна.
  • Стимул: "З цієї книги я дізнався одну істину ..." - щастя можна зробити своїми руками; - Треба вірити в любов і йти до своєї долі». Чи залишаться червоні вітрила символом здійсненої мрії назавжди?
  • Задачне формулювання : підберіть рядки з твору, які могли б стати назвами цієї ілюстрації, і поясніть свій вибір.
  • Інструмент оцінювання: критерії.
  • Критерії оцінювання: розуміння теми, знання тексту.